Odborné vedení studenta
Odborný průběh studia v DSP zabezpečují školitelé, kterými mohou být jen osoby s vědeckou hodností DrSc. nebo CSc., akademicko-vědeckým titulem Dr. nebo akademickým titulem Ph.D., případně s odpovídajícím vědeckým kvalifikačním stupněm (samostatný vědecký pracovník, vedoucí vědecký pracovník). Školitele studenta DSP jmenuje a odvolává na návrh OR (oborové rady) děkan. OR může navrhnout jako školitele též odborníka z jiného pracoviště než z VETUNI s potřebnými kvalifikačními předpoklady.
Na návrh školitele může OR určit studentovi DSP i druhého školitele – specialistu. Školitelem – specialistou může být i osoba, která je v pracovním poměru s jiným zaměstnavatelem nebo osoba samostatně výdělečně činná.
Školitel vede odbornou a vědeckou přípravu studenta během studia v DSP. Vykonává zejména tyto činnosti:
V případě, že školitel řádně neplní své povinnosti, jmenuje děkan na návrh OR studentovi nového školitele.
Disertační práce
Disertační práce je výsledkem řešení konkrétního vědeckého a výzkumného úkolu. Musí obsahovat původní vědecké výsledky. Disertační práce může být předložena v podobě disertačního spisu nebo jako tematicky ucelený soubor publikací, opatřený stručným komentářem. Publikací se v tomto kontextu rozumí původní vědecké výsledky, přijaté do tisku nebo opublikované v některém z vědeckých časopisů.
Disertační práce musí splňovat tyto náležitosti:
Přihláška k obhajobě
Student DSP podává písemnou přihlášku k obhajobě disertační práce děkanovi prostřednictvím předsedy příslušné OR. Součástí přihlášky jsou:
Podmínkou uskutečnění obhajoby disertační práce je autorství nebo spoluautorství studenta DSP na nejméně jedné publikaci ve vědeckém časopise s impakt faktorem, uvedeném v databázi ISI Web of Knowledge.
Oponentské posudky
Oborová rada navrhne děkanovi ke schválení alespoň 3 oponenty, kteří jsou odborníky v příslušném vědním oboru. Alespoň jeden z nich musí být profesorem nebo docentem a alespoň jeden z nich musí být z jiné vysoké školy nebo vědeckého pracoviště mimo VETUNI. Oponentem nemůže být ustanoven školitel studenta DSP.
Oponent disertační práci posoudí a vyhotoví písemný posudek, který odevzdá do 6 týdnů příslušnému předsedovi komise pro obhajobu disertační práce nebo mu do 14 dnů oznámí, že posudek nemůže vypracovat. Pokud nebyl posudek v uvedené lhůtě odevzdán, nebo pokud oponent oznámil, že posudek nemůže vypracovat, navrhne OR nového oponenta. Každý oponent je povinen vypracovat samostatný posudek, jehož závěrem musí být jednoznačné vyjádření, zda doporučuje disertační práci k obhajobě nebo nikoliv.
Pokud nadpoloviční většina oponentů nedoporučí disertační práci k obhajobě, předseda komise pro obhajobu disertační práce zastaví řízení a do 8 dnů předá materiály k dalšímu rozhodnutí děkanovi.
Termín a místo konání obhajoby
Předseda komise pro obhajobu disertační práce navrhne do 1 měsíce po obdržení posudků všech oponentů děkanovi termín a místo konání obhajoby disertační práce.
Obhajoba se koná nejpozději do 6 měsíců ode dne dodání žádosti o povolení obhajoby, doložené všemi doklady, pokud byly splněny všechny stanovené náležitosti a podmínky obhajoby.
Předseda komise pro obhajobu disertační práce prostřednictvím studijního oddělení děkanátu zveřejní nejméně 4 týdny předem dobu a místo konání obhajoby disertační práce a písemně tuto skutečnost oznámí studentovi DSP a členům komise.
Nejpozději 14 dnů přede dnem konání obhajoby disertační práce zašle předseda komise pro obhajobu disertační práce prostřednictvím studijního oddělení děkanátu posudky oponentů studentovi DSP a členům komise.
Komise
Obhajoba disertační práce se koná před komisí pro obhajobu disertační práce:
Obhajoba disertační práce