je společným pracovištěm obou fakult FVHE a FVL Veterinární univerzity Brno.
Ukázky ze všech veterinárně historických fondů jsou k vidění ve stálé expozici dějin veterinární medicíny v Kabinetu dějin veterinární medicíny, který je umístěn v prostorách Studijního a informačního střediska Veterinární univerzity v budově č. 24, blok A, 4. NP.
V přímé odborné péči Kabinetu dějin veterinární medicíny se nacházejí dvourozměrné historicko-dokumentační (písemné a obrazové) a trojrozměrné muzejní fondy budované v ČR od poloviny 60. let 20. století a deponované od roku 1991 v areálu univerzity. Ve fondech jsou obsaženy biografické materiály o životě a práci našich i zahraničních veterinárních lékařů, novinové a časopisecké výstřižky o československých veterinárních institucích, fotografické a filmové záběry z veterinární činnosti, veterinární nástroje, přístroje a léčiva z veterinární praxe od konce 19. století a umělecké předměty (obrazy, medaile, plastiky apod.) vztahující se k veterinárnímu prostředí od konce 19. století.
Historicky nejvzácnější fond odborné veterinární literatury je v současné době dislokován v Univerzitním archivu VETUNI Brno a jeho sepětí s ostatními veterinárními historickými fondy se stále udržuje a prohlubuje.
V Kabinetu dějin veterinární medicíny se rovněž soustřeďuje zájmová činnost oborů dějin medicínsko-biologických, zejména dějin veterinární medicíny a farmacie.
Ve spolupráci se sekcí dějin Společnosti veterinárních lékařů organizoval ústav v 90. letech 20. století v Brně a v Košicích česko-slovenské veterinárně historické konference a vydával publikace v edici Historia medicinae veterinariae.
V roce 2000 se ústav podílel na zorganizování 31. mezinárodního kongresu Světové společnosti pro dějiny veterinární medicíny na VETUNI, v roce 2009 se stal garantem 9. mezinárodního sympózia o dějinách medicíny, farmacie a veterinární medicíny na VETUNI, významně se také podílel na průběhu oslav 90. a 100. výročí založení VETUNI.
Činnost zájemců o historii veterinární medicíny a farmacie našla institucionální zázemí v Klubu dějin veterinární medicíny a farmacie, který byl zřízen na VETUNI z rozhodnutí rektora v roce 2007. Klub sdružuje více než 50 členů a na akce jím pořádané je zván i širší okruh zájemců o historickou problematiku veterinární medicíny a farmacie.
Členové klubu navázali na činnost Sekce dějin veterinární medicíny Společnosti veterinárních lékařů, pokračují v publikační činnosti v rámci edice Historia medicinae veterinariae a podílí se na přípravě řady seminářů a kongresů a aktivně se mnohých odborných setkání účastní. Pravidelné schůze klubu se konají ve středu v Kabinetu dějin veterinární medicíny Ústavu dějin veterinárního lékařství VETUNI Brno.
Ústav dějin veterinárního lékařství každoročně zabezpečuje přípravu a realizaci tzv. „zlatých diplomů“ Veterinární univerzity Brno. Na slavnostní promoci po 50 letech od ukončení veterinárního studia přicházejí na školu i absolventi působící ve vzdálených částech světa. Tato ojedinělá a významná aktivita je účastníky i odbornou a společenskou veřejností mimořádně příznivě přijímána a hodnocena.