Změnit jazyk do Angličtiny
/ 🏠 / O FAKULTĚ / Organizační struktura fakulty / Sekce a ústavy / 2210 - Ústav hygieny a technologie potravin rostlinného původu / Výzkum / Udržitelné včelaření ve Visegrádské skupině / Sustainable beekeeping in Visegrad group

Udržitelné včelaření ve Visegrádské skupině / Sustainable beekeeping in Visegrad group

International Visegrad Fund

Včelařství je důležitým druhem zemědělské výroby s významným sociálním a environmentálním dopadem. V současné době se včely potýkají s mnoha problémy, například s poruchou zhroucení včelstev (Colony Collapse Disorder - CCD) s neznámou etiopatologií. V rámci projektu byl sledován vliv zdrojů výživy pomocí geografických informačních systémů a hodnocení kvality medu. Poznatky jsou volně šířitělné a sdílené s vnitrostátními orgány s možností stanovit opatření k předvídání optimálního umístění včelstev pro dosažení udržitelného včelaření v zemích Visegrádské skupiny (V4G).

Jednou z hypotéz problému ve včelaření je nevyváženost výživy včelstev v současném ekosystému. Pro včely jsou důležitým zdrojem živin nejen volně rostoucí rostliny, ale v mnohem větší míře také rostliny z intenzivního zemědělství. Ve všech zemích V4G je zemědělská plocha vyšší než plocha volné krajiny, což může způsobit nevyváženou výživu včel a CCD. Vliv je dán také antropogenním využíváním půdy, kdy některé lokality trpí znečištěním životního prostředí (těžba, dobývání), některé jsou vysoce industrializované, což produkuje zdroje znečištění s různým stupněm toxicity.

Kvalita medu je jedním z ukazatelů pro sledování výživy včel v zemích V4G. Med je důležitým zdrojem sacharidů a antioxidantů, bílkovin a minerálních látek používaných ve výživě včel. Moderní geografické informační systémy, jsou schopny shromažďovat zemědělské informace z mapových zdrojů a porovnávat je s parametry medu.

V posledních letech se geografické informační systémy používají také pro komunikaci mezi národními orgány a veřejností. Kombinace geografických informačních systémů s analytickými výsledky medu a včelích produktů je způsob, který může pomoci zvýšit produktivitu a efektivitu včelařské praxe a v konečném důsledku i udržitelného včelaření. Tento projekt demonstruje potenciál geografických informačních systémů ve včelařství a ukazuje, že kombinace GIS a analytických parametrů včelích produktů může předpovědět potenciál umístění včelstev.

Samostatné stránky projektu ZDE.

Výstupy projektu: Závěřečná zpráva